Skip to content

235 Evelyn AveTrenton, NJ 08619

Built 2008

Last Sale Price
$395,500
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block1504
Lot1.16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,528
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
17%
Improvement Value:$325,000
83%
Total Assessment$391,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,800+6.7%
2024$12,935+1.2%
2023$12,778-6.3%
2022$13,639+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,500

From:

To:

Sq Ft2,528DeedBook 6254, Page 743Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$443,415
DeedBook 5808, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5761, Page 201