Skip to content

144 Laura AveTrenton, NJ 08619

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block1504
Lot23.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,423
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
23%
Improvement Value:$208,000
77%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,465+6.7%
2024$8,872+1.2%
2023$8,764-3.8%
2022$9,108+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6059, Page 570

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5771, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1998