Skip to content

17 Adirondack BlvdTrenton, NJ 08619

Built 2013

Last Sale Price
$464,760
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block1505.01
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class39
DescriptionWELLINGTON II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,851
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
18%
Improvement Value:$293,000
82%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,616+6.7%
2024$11,825+1.2%
2023$11,682+1.9%
2022$11,467+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$464,760

From:

To:

Sq Ft1,851DeedBook 6258, Page 693Recorded8/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 2013