Skip to content

3828 Mer-Quaker Br Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$3,168,000
Last Sale Date
Mar 25, 1994

Property Information

Block1509
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,012,800
25%
Improvement Value:$3,039,000
75%
Total Assessment$4,051,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$142,785+6.7%
2024$133,831+1.2%
2023$132,210+1.9%
2022$129,779+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,168,000
DeedBook 2793, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1960