Skip to content

1052 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08690

Built 1945

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block1512
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,675
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
31%
Improvement Value:$183,900
69%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+6.7%
2024$8,743+1.2%
2023$8,637+6.5%
2022$8,108+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,675DeedBook 6503, Page 169Recorded10/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$309,900
DeedBook 6299, Page 1822

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 5894, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4154, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2939, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1945