Skip to content

126 Rutgers AveTrenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 13, 2014

Property Information

Block1513
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF-1276SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
28%
Improvement Value:$141,800
72%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,925+6.7%
2024$6,490+1.2%
2023$6,412-6.3%
2022$6,844+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 6195, Page 1040Recorded6/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1970