Skip to content

74 Lehigh AveTrenton, NJ 08619

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block1515
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-1626SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
20%
Improvement Value:$212,300
80%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,159+6.9%
2024$8,569+1.3%
2023$8,462-9.0%
2022$9,300+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 6237, Page 406

Property Sale

SaleMulti
$145,300
DeedBook 2605, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1986