Skip to content

10 Quakerbridge Plaza - 3Trenton, NJ 08619

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$12,300,675
Last Sale Date
Mar 21, 2005

Property Information

Block1519
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description1SB 18820 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,800
27%
Improvement Value:$1,279,200
73%
Total Assessment$1,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,670+6.7%
2024$57,803+1.2%
2023$57,103+1.9%
2022$56,053+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$12,300,675
DeedBook 5019, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1985