Skip to content

90 Clearview AveTrenton, NJ 08619

Built 2011

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block1519
Lot49.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
25%
Improvement Value:$191,100
75%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,979+6.7%
2024$8,416+1.2%
2023$8,314+1.9%
2022$8,161+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 6340, Page 745Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6142, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5849, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$23,000
DeedBook 5506, Page 10