Skip to content

4 Ferndale AveTrenton, NJ 08619

Built 1981
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2002

Property Information

Block1519
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,100
54%
Improvement Value:$109,600
46%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,306+6.7%
2024$7,785+1.2%
2023$7,691+1.9%
2022$7,549+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3599, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1981