Skip to content

3 Nami La - Unit 9Trenton, NJ 08619

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$3,800,000
Last Sale Date
Nov 10, 2023

Property Information

Block1520.01
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
DescriptionLINEARIZER-#9
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
14%
Improvement Value:$474,400
86%
Total Assessment$549,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,361+6.7%
2024$18,147+1.2%
2023$17,927+1.9%
2022$17,597+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$3,800,000
DeedBook 6543, Page 740Recorded12/13/2023

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 2991, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1988