Skip to content

3540 Mer-Quaker Br Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2016

Property Information

Block1520.01
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,188,300
15%
Improvement Value:$6,931,700
85%
Total Assessment$8,120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$286,149+6.7%
2024$268,204+1.2%
2023$264,956+1.9%
2022$260,084+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$9,575,000

From:

To:

DeedBook 6194, Page 1835Recorded6/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 2117, Page 192