Skip to content

3379 Mer-Quaker Br Rd-111Trenton, NJ 08619

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block1521
Lot72.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
DescriptionSU 6, UNIT 111
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,085
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,300
25%
Improvement Value:$314,600
75%
Total Assessment$418,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,762+6.7%
2024$13,836+1.2%
2023$13,669+1.9%
2022$13,417+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 6225, Page 1277Recorded8/11/2015

Property Sale

Sale
$400,272
DeedBook 5618, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 2007