Skip to content

7 Bruin DrTrenton, NJ 08619

Built 1986

Last Sale Price
$452,500
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block1525
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
27%
Improvement Value:$280,600
73%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,479+6.7%
2024$12,634+8.4%
2023$11,652+1.9%
2022$11,438+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$452,500
Sq Ft2,600DeedBook 6440, Page 1890Recorded5/11/2021

Property Sale

SaleMulti
$396,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 6298, Page 1795Recorded9/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$179,325
DeedBook 2338, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1986