Skip to content

118 Robin DrTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block1527
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
27%
Improvement Value:$280,500
73%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,469+6.7%
2024$12,624+1.2%
2023$12,471+1.9%
2022$12,242+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 4015, Page 110

Property Sale

SaleMulti
$135,900
DeedBook 2304, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1985