Skip to content

368 Vetterlein AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block1538
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S S-786SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,101
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
31%
Improvement Value:$110,900
69%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663+6.7%
2024$5,308+1.2%
2023$5,244-6.3%
2022$5,597+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5765, Page 239

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 4227, Page 245

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 2852, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1950