Skip to content

489 Trinity AveTrenton, NJ 08619

Built 2005

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block1540
Lot11.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
14%
Improvement Value:$348,700
86%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,286+6.7%
2024$13,390+1.2%
2023$13,228-6.3%
2022$14,120+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5434, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 2005