Skip to content

154 Flock Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 16, 2007

Property Information

Block1551
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,284
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
23%
Improvement Value:$263,900
77%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,080+6.7%
2024$11,323+1.2%
2023$11,186+1.9%
2022$10,980+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 5709, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2491, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1930