Skip to content

18 Moro DrTrenton, NJ 08619

Built 1979

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 22, 2005

Property Information

Block1552
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,900
29%
Improvement Value:$229,800
71%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,478+6.7%
2024$10,758+1.2%
2023$10,628+1.9%
2022$10,432+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5157, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$76,900
DeedBook 2106, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1979