Skip to content

42 Terrill AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block1553
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage934
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
45%
Improvement Value:$95,900
55%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+6.7%
2024$5,810+1.2%
2023$5,740+1.9%
2022$5,634+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft934DeedBook 6452, Page 1496Recorded8/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 6031, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$223,000
DeedBook 5556, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5391, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1950