Skip to content

916 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$393,700
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block1569
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
29%
Improvement Value:$216,500
71%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,805+6.7%
2024$10,127+1.2%
2023$10,004+6.5%
2022$9,391+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$393,700
Sq Ft2,264DeedBook 6436, Page 12Recorded3/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 5117, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1978