Skip to content

Whitehead Rd - Unit 1Trenton, NJ 08619

Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 1, 2002

Property Information

Block1573
Lot1.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
95%
Improvement Value:$10,000
5%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,907-48.9%
2024$13,509+1.2%
2023$13,346-6.3%
2022$14,245+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4321, Page 258