Skip to content

12 Seventh Ave - Unit 4Trenton, NJ 08619

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 16, 2002

Property Information

Block1573
Lot1.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,851
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
21%
Improvement Value:$215,900
79%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,687+6.7%
2024$9,080+1.2%
2023$8,970-6.3%
2022$9,575+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4402, Page 194