Skip to content

404 Assunpink BlvdTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2020

Property Information

Block1576
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
32%
Improvement Value:$120,900
68%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,308+6.7%
2024$5,912+1.2%
2023$5,841-6.3%
2022$6,235+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 6294, Page 1951Recorded8/4/2017

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 6199, Page 1502Recorded8/13/2014

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 6149, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1930