Skip to content

106 First AveTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block1586
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage576
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
50%
Improvement Value:$52,300
50%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,711+6.7%
2024$3,478+9.2%
2023$3,186-6.8%
2022$3,418+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$108,000
Sq Ft576DeedBook 6479, Page 1859Recorded3/30/2022

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 2861, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1920