Skip to content

58 Hamilton Lakes Drive

Trenton, NJ 08619

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block1589
Lot114
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
31%
Improvement Value:$206,500
69%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,540+6.7%
2024$9,879+1.2%
2023$9,760-6.3%
2022$10,418+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 4482, Page 52

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 2834, Page 349

Property Sale

Sale
$192,295
DeedBook 2549, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1990