Skip to content

62 Hamilton Lakes DriveTrenton, NJ 08619

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2022

Property Information

Block1589
Lot116
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,795
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
29%
Improvement Value:$229,900
71%
Total Assessment$323,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,161+6.9%
2024$10,445+1.3%
2023$10,316-6.5%
2022$11,028+2.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$178,775
DeedBook 2582, Page 505