Skip to content

361 Collier AveTrenton, NJ 08619

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2014

Property Information

Block1589
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,103
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
33%
Improvement Value:$121,100
67%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,361+6.7%
2024$5,962+1.2%
2023$5,890-6.3%
2022$6,287+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968