Skip to content

51 Linton AveTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block1589
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
32%
Improvement Value:$127,800
68%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,618+6.7%
2024$6,203+1.2%
2023$6,128-6.3%
2022$6,541+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,164DeedBook 6384, Page 1506Recorded10/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1958