Skip to content

419 Klockner Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1987

Last Sale Price
$139,500
Last Sale Date
Jun 24, 1987

Property Information

Block1589
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,450
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
22%
Improvement Value:$271,200
78%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,175+6.7%
2024$11,412+2.2%
2023$11,166-6.3%
2022$11,919+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,500
DeedBook 2401, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1987