Skip to content

8 Hamid CourtTrenton, NJ 08619

Built 1990

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block1589
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,358
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
28%
Improvement Value:$231,900
72%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,365+6.7%
2024$10,652+1.2%
2023$10,523-6.3%
2022$11,233+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,358DeedBook 6417, Page 1091Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$177,900
DeedBook 2538, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$112,704
DeedBook 2503, Page 480