Skip to content

10 Hamid CourtTrenton, NJ 08619

Built 1990

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block1589
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,795
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
31%
Improvement Value:$193,400
69%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,885+6.7%
2024$9,265+1.2%
2023$9,153-6.3%
2022$9,770+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$344,000
Sq Ft1,795DeedBook 6414, Page 1444Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$174,200
DeedBook 2524, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$112,704
DeedBook 2503, Page 477