Skip to content

18 Hamid CourtTrenton, NJ 08619

Built 1989

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 19, 2021

Property Information

Block1589
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
30%
Improvement Value:$205,900
70%
Total Assessment$294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,382+6.7%
2024$9,731+1.2%
2023$9,613-6.3%
2022$10,261+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,052DeedBook 6450, Page 1691Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$159,672
DeedBook 3510, Page 74

Property Sale

Sale
$181,400
DeedBook 2515, Page 189

Property Sale

Sale
$112,704
DeedBook 2503, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1989