Skip to content

210 Klockner AveTrenton, NJ 08619

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block1591
Lot21.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
34%
Improvement Value:$119,100
66%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,157+7.0%
2024$5,755+1.3%
2023$5,682-2.4%
2022$5,823+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4819, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 3047, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1925