Skip to content

5 Stults AveTrenton, NJ 08619

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block1592
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
56%
Improvement Value:$80,900
44%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,435+6.7%
2024$6,031+1.2%
2023$5,958+1.9%
2022$5,849+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 6159, Page 1823

Property Built

Built

Year Built: 1925