Skip to content

50 Rockhill AveTrenton, NJ 08619

Built 1925

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 14, 1994

Property Information

Block1596
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
44%
Improvement Value:$81,700
56%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,159+6.7%
2024$4,836+1.2%
2023$4,777-6.3%
2022$5,099+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2825, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1925