Skip to content

110 Nebraska AveTrenton, NJ 08619

Built 1968

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block1601
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
32%
Improvement Value:$139,300
68%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,242+6.7%
2024$6,788+1.2%
2023$6,705+1.9%
2022$6,582+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6252, Page 783Recorded6/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968