Skip to content

3444 E State StTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2005

Property Information

Block1603
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
42%
Improvement Value:$102,600
58%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,280+6.7%
2024$5,886+1.2%
2023$5,815+1.9%
2022$5,708+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$224,900
DeedBook 4847, Page 196

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 3552, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1951