Skip to content

27 Holt AveTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block1612
Lot110
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,777
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
33%
Improvement Value:$158,400
67%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,331+6.7%
2024$7,808+1.2%
2023$7,714+1.9%
2022$7,572+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,777DeedBook 6471, Page 1173Recorded1/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1948