Skip to content

2935 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$125,500
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block1612
Lot161
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage998
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
39%
Improvement Value:$122,400
61%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,412+6.7%
2024$4,135+1.2%
2023$4,085+1.9%
2022$4,010+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,500

From:

To:

Sq Ft998DeedBook 6321, Page 1472Recorded4/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1948