Skip to content

2965 Mer-Quaker Br Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1963

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block1612
Lot164
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,565
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,800
33%
Improvement Value:$148,100
67%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+6.7%
2024$7,296+1.2%
2023$7,208+1.9%
2022$7,075+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,565DeedBook 6455, Page 154Recorded9/1/2021

Property Sale

SaleMulti
$272,500
DeedBook 5571, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1963