Skip to content

5 Scottie CtTrenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block1612
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
40%
Improvement Value:$131,300
60%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+6.7%
2024$7,227+1.2%
2023$7,139+1.9%
2022$7,008+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 6229, Page 561Recorded9/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4099, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1957