Skip to content

19 Japril DrTrenton, NJ 08619

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2001

Property Information

Block1612
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
32%
Improvement Value:$181,400
68%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198+6.9%
2024$8,605+1.3%
2023$8,498+1.9%
2022$8,337+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966