Skip to content

152 Mer-Edinburg Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$226,500
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block1612
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1.5S B G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
30%
Improvement Value:$160,400
70%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,102+6.7%
2024$7,594+1.2%
2023$7,502+1.9%
2022$7,364+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$226,500
Sq Ft1,800DeedBook 6398, Page 493Recorded2/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952