Skip to content

75 Brighten DrTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$255,500
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block1612
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,189
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
43%
Improvement Value:$107,000
57%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,622+6.7%
2024$6,206+5.5%
2023$5,881+2.0%
2022$5,768+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,500
Sq Ft1,189DeedBook 6457, Page 632Recorded9/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2322, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1958