Skip to content

89 Brighten DrTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2005

Property Information

Block1612
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1.5SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
38%
Improvement Value:$141,600
62%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,996+6.7%
2024$7,495+1.2%
2023$7,404+1.9%
2022$7,268+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960