Skip to content

116 Corson Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 11, 2012

Property Information

Block1612
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,291
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
40%
Improvement Value:$125,500
60%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,312+6.7%
2024$6,854+1.2%
2023$6,771+1.9%
2022$6,646+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 6157, Page 869

Property Sale

SaleMulti
$287,000
DeedBook 5291, Page 248

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 4231, Page 47

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2520, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1950