Skip to content

106 Corson AveTrenton, NJ 08619

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block1612
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,968
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$216,900
72%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,604+6.7%
2024$9,939+1.2%
2023$9,818+1.9%
2022$9,638+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,968DeedBook 6532, Page 637Recorded8/23/2023

Property Sale

SaleMulti
$465,000
DeedBook 6532, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1948