Skip to content

165 Flock RdTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2007

Property Information

Block1614
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
31%
Improvement Value:$158,800
69%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+6.7%
2024$7,561+1.2%
2023$7,469+1.9%
2022$7,332+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 4089, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$132,500
DeedBook 2376, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1972