Skip to content

19 Tanglewood DrTrenton, NJ 08619

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2000

Property Information

Block1618
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
40%
Improvement Value:$123,900
60%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,298+6.7%
2024$6,841+1.2%
2023$6,758+1.9%
2022$6,633+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961